fbpx

Presentation Recipients

helensvale little athletics presentation

Presentation recipients for the 19/20 season. Congratulations to everyone who tried their best and made for an amazing season!

Club Captains for the 2020/2021 Season
Indianna Brown, and for her second year, Maddison Barrow

Tiny Tots Participation Awards

  • Archer Faulks
  • Carter Jones
  • Carter Van Niekerk
  • Cassandra Davenport
  • Daniel Stirling
  • Kai Murray
  • Paige Tombs
  • Riley Clarke
  • Van Ayton

100% Attendance

  • Isabella Smyth
  • Amy Bynge
  • Ruby Hatfield
  • Arabella Rochford
  • Tia Murray
  • Erin Williamson
  • Chloe Murray
  • Valance Raoma
  • Joshua Smyth
  • William Uluave
  • Kobe Raoma
  • Nehemiah Thomas

Helensvale Inaugural Gift Race Winners

  • Race 1 – Holly Grecia
  • Race 2 – Ruby Hatfield
  • Race 3 – Mason Ryan
  • Race 4 – Flynn Baker
  • Race 5 – Annabelle Clarke
  • Race 6 – Kaiden Copping
  • Race 7 – William Spence
  • Race 8 – Taylah Grecia
  • Race 9 – Arth Soi
  • Race 10 – Charlotte Hinze
  • Race 11 – Kiera Williamson
  • Race 12 – Benjamin Stirling
  • Race 13 – Honor Parle
  • Race 14 – Bailey Teasel & Kobie Mackey-Taylor
  • Race 15 – Emily Bubb
  • Race 16 – Charleigh Allen
  • Race 17 – Emma Petrie
  • Race 18 – Blake McDonald

10 Years’ Service Awards

  • Mhia Mackey-Taylor
  • Georgia Barrow

Personal Best Awards

  • U/6 Boy with 19 PB’s – Braxton Waiariki
  • U/6 Girl with 21 PB’s – Ruby Hatfield
  • U/7 Boy with 26 PB’s – Jackson Clarke
  • U/7 Girl with 18 PB’s – Harper Parle
  • U/8 Boy with 24 PB’s – Zak Barlow & Jack McGarrigle
  • U/8 Girl with 32 PB’s – Arabella Rochford
  • U/9 Boy with 36 PB’s – Cooper May
  • U/9 Girl with 38 PB’s – Amy Bynge
  • U/10 Boy with 30 PB’s – Cooper McGarrigle
  • U/10 Girl with 30 PB’s – Tia Murray
  • U/11 Boy with 25 PB’s – Joshua Neil
  • U/11 Girl with 29 PB’s – Avhiia Hayes
  • U/12 Boy with 30 PB’s – Corey Rossi
  • U/12 Girl with 13 PB’s – Emily Bubb & Misha Netto
  • U/13 Boy with 30 PB’s – Zachary Viller
  • U/13 Girl with 23 PB’s – Georgia Barrow
  • U/14 Boy with 22 PB’s – James Woods
  • U/14 Girl with 17 PB’s – Indianna Brown
  • U/15 Boy with 17 PB’s – Jacob Monaghan
  • U/15 Girl with 15 PB’s – Emilie Hutt
  • U/16 Boy with 24 PB’s – Samarth Soi
  • U/16 Girl with 15 PB’s – Matilda Brown

Junior Boy & Girl and Senior Boy & Girl PB Award
Junior Boy with 24 PBs – Cooper May
Junior Girl with 26 PBs is – Amy Bynge
Senior Boy with 30 PB’s – Zachary Viller & Corey Rossi
Senior Girl with 29 PB’s – Avhiia Hayes

Age Group Awards

Under 6 Boys
Participation Awards

Hudson Pryke
Mason Ryan
Sportsmanship Award
Mason Ryan
Age Champions
3rd Place with 172 points: Lachlan Davenport
2nd Place with 219 points: Declan Walker
1st Place with 358 points: Braxton Waiariki

Under 6 Girls
Participation Awards
Alyssa Kilford-Smith
Bridie Brennan
Chloe Van Niekerk
Holly Grecia
Julietta Ramirez
Sportsmanship Award  
Holly Grecia
Age Champions
3rd place for the with 96 points: Mackenzie Foster
2nd place with 217 points: Ruby Jones
1st place with 315 points is: Ruby Hatfield

Under 7 Boys
Participation Awards
Felix Harrison-Miller
Flynn Baker
Fraser Malone
Jackson Clarke
Jaxon Cordwell
Jaxon Eaton
Jordan Underhill
Joshua Smyth
Liam Stasch
Mason Viller
Noah Faulks
Tali Tima
Sportsmanship Award
Noah Faulks
Age Champions
3rd place with 159 points: Beau Bendall
2nd place with 212 points: Hamish Brown
1st place with 235 points is: Ayrton Muller

Under 7 Girls
Participation Awards
Aurora Kennedy
Chelsea Raylor
Chloe Davenport
Harper Parle
Jessica Green
Jorgee Stockdale
Sportsmanship award
Chloe Davenport
Age Champions
3rd place with 174 points: Josephine Seitz
2nd place with 185 points: Zara Roger
1st place with 195 points is: Karis Rochford

Under 8 Boys
Participation Awards
Braydon Clark
Isaiah Miers
Jamie Church
Jeremy Ryan
Lincoln Montgomery
Lucas Holthouse
Noah McDonald
Reece Kilford-Smith
Rocky Balo
Sportsmanship award
Jamie Church
Age Champions
3rd place with 163 points: Kaedys Pitman
2nd place with 182 points: Jack McGarrigle
1st place with 257 points is: Zac Barlow

Under 8 Girls
Participation Awards

Chloe Murray
Chelsea Sawkins
Holly Petrie
Jasmine Keenan-Clements
Lulu Kirk
Paige Freemantle
Sportsmanship award
Chloe Murray
Age Champions
3rd place with 197 points: Kaea Smith
2nd place with 307 points: Arabella Rochford
1st place with 321 points is: Isabella Smyth

Under 9 Boys
Participation Awards
Austin Malone
Charlie Altschwager
Cooper May
Jodeci Underhill
Kaiden Copping
Manaia Munro
Marcus Benz
Tyson Cooper
William Davenport
William Spence
Sportsmanship award
William Davenport
Age Champions
3rd place with 270 points: Nehemiah Thomas
2nd place with 313 points: Tiernan Brennan
1st place with 325 points is: Kobe Raoma

Under 9 Girls
Participation Awards
Erin Williamson
Julia Legisa
Miley Franklin
Natalia Ramirez
Sadie Mott
Samantha Robb
Sportsmanship award
Sadie Mott
Age Champions
3rd place with 164 points: Maddison Hartigan
2nd place with 182 points: Annabelle Clark
1st place with 319 points is: Amy Bynge

Under 10 Boys
Participation Awards
Arth Soi
Benjamin Lamperd
Benjamin Stirling
Cruz Rowe
Ethan Tasdemir
Hudson Wolff
Jaxon Ayton
Koby Cassidy
Kodi Sawkins
Logan Viller
Oliver Venter
Riley Baker
Tyrael Bendell
Sportsmanship Award
Arth Soi
Age Champions
3rd place with 225 points: Timana Tima
2nd place with 244 points: Cooper McGarrigle
1st place with 328 points is: Noah Renneberg

Under 10 Girls
Participation Awards
Olivia Brown
Amelia Holthouse
Ashlee Teasel
Chloe Raylor
Ella Black
Erin Netto
Heidi Cordwell
Honor Parle
Izzy Barlow
Mahli Vosper
Meeka Thornton
Milly Barlow
Ruby Miers
Sophie Cocroft
Tamara McDonald
Zara Rochford
Sportsmanship Award
Olivia Brown
Age Champions
3rd place with 190 points: Hanna Rochford
2nd place with 274 points: Sybella Hinze
1st place with 295 points is: Tia Murray

Under 11 Boys
Participation Awards
Blake Cooper
Carter Leonard
Dayton Underhill
Harry Russell
Jackson Munro
Jacob McDonald
Lauchlan Robb
Leon Malone
Tyler Dodds
Sportsmanship Award
Lauchlan Robb
Age Champions
3rd place with 211 points: Jeval Pitman
2nd place with 220 points: Joshua Neil
1st place with 284 points is: Sam Rayner

Under 11 Girls
Participation Awards
Ashley Awaye
Avhiia Hayes
Charli Woodall
Cloe Neilsen
Georgia Smyth
Holly Chapman
Kiera Williamson
Maddison White
Olive Mott
Olivia Gilfeather
Shyla Phillips
Taylah Grecia
Sportsmanship Award
Olive Mott
Age Champions
3rd place with 203 points: Charleigh Allen
2nd place with 244 points: Alyssa McDonald
1st place with 332 points is: Mackenzie May

Under 12 Boys
Participation Awards
Devahn Tekii
Luke Hutt
Connor Hopgood
Valance Raoma
William Uluave
Sportsmanship Award
Connor Hopgood
Age Champions
3rd place with 215 points: Corey Rossi
2nd place with 226 points: Luke Chapman
1st place with 249 points is: Bailey Teasel

Under 12 Girls
2nd place with 137 points: Misha Netto
1st place with 258 points is: Emily Bubb

Under 13 Boys
Participation Awards
Zachary Viller
Bailey Seckold
Blake McDonald
Sportsmanship Award
Zachary Viller
Age Champions
3rd place with 247points: Blake Rayner
2nd place with 276 points: Levi Rowe
1st place with 309 points is: Tavita Tima

Under 13 Girls
Participation Awards
Charlize Winnall
Claire Baczkowski
Emma Petrie
Matilda Allen
Aasha Elliot
Te Rahira Garnham
Sportsmanship award
Matilda Allen
Age Champions
3rd place with 225 points: Kira Thornton
2nd place with 232 points: Carlee Smith
1st place with 255 points is: Georgia Barrow

Under 14 Boys
Age Champion
1st place with 408 points: James Woods

Under 14 Girls
Age Champions
3rd place with 161 points: Sarah Alle
2nd place with 264 points: Charlotte Hinze
1st place with 298 points is: Indianna Brown

Under 15 Boys
Age Champions
3rd place with 183 points: Ryan Ferguson
2nd place with 248 points: Jacob Monaghan
1st place with 265 points is: Johnny Booth

Under 15 Girls
Participation Awards
Jessica Petrie
Jessica McKie
Holly Radisavlyevic
Piper Stock
Sportsmanship Award
Jessica Petrie
Age Champions
3rd place with 240 points: Emilie Hutt
2nd place with 245 points: Maddison Barrow
1st place with 294 points is: Ashlin Copping

Under 16 Boys
Participation Award
Morgan Elliot
Age Champions
3rd place with 107 points: Kobie Mackey-Taylor
2nd place with 241 points: Gregory Fowlds
1st place with 312 points is: Samarth Soi

Under 16 Girls
Age Champions
3rd place with 79 points: Aaliyah Dever
2nd place with 211 points: Memphis Green
1st place with 286 points is: Matilda Brown

Special Awards

Clubman Award
Robyn Teasel

Centre Manager Award
Tia Murray

Throws Award
Gregory Fowlds &
Amy Bynge &
Kobe Raoma

Jumps Award
Amy Bynge

Track Award
Tia Murray

Rookie of the Year
Tiernan Brennan

Junior Carnival Award
Tia Murray with 66 points

Senior Carnival Award
Alyssa McDonald & Charleigh Allen, both with 104 points

McDonald’s Achievement Awards
11 points – Under 13 Boys – Levi Rowe
13 points – Under 12 Girls – Emily Bubb
13 points – Under 16 Girls – Matilda Brown
14 points – Under 14 Girls – Sarah Alle
17 points – Under 7 Girls – Josephine Seitz
18 points – Under 6 Girls – Ruby Hatfield
18 points – Under 11 Boys – Sam Rayner
18 points – Under 12 Boys – Luke Chapman
18 points – Under 16 Boys – Gregory Fowlds
19 points – Under 15 Girls – Ashlin Copping
25 points – Under 15 Boys – Jacob Monaghan
30 points – Under 7 Boys – Hamish Brown
32 points – Under 9 Girls – Amy Bynge
32 points – Under 13 Girls – Kira Thornton
33 points – Under 8 Girls – Arabella Rochford
36 points – Under 6 Boys – Braxton Waiariki
47 points – Under 9 Boys – Tiernan Brennan
58 points – Under 10 Boys – Noah Renneberg
58 points – Under 10 Girls – Tia Murray
67 points – Under 11 Girls – Mackenzie May

McDonald’s Junior Boy Achievement Award
Under 10 Noah Renneberg with 58 points

McDonald’s Junior Girl Achievement Award
Under 10 Tia Murray with 58 points

McDonald’s Senior Boy Achievement Award
Under 15 Jacob Monaghan with 25 points

McDonald’s Senior Girl Achievement Award
Under 11 Mackenzie May with 67 points

Champion Boy
Connor Hopgood

Champion Girl
Kira Thornton

Club Athlete of the Year
Jacob Monaghan

presentation helensvale little athletics congratulations

The online presentation can be found here.

Latest Posts

club captain helensvale little athletics hi5

Age Managers 20/21

We’d love an expression of interest for anyone looking to take an the role of age manager this year. Age Group Managers are one of

Read More »

FairPlay Vouchers

The next round of FairPlay vouchers will open in July 2020. Parents, carers or guardians can apply for a voucher valued up to $150 for

Read More »